Duńczycy niszczą podejrzaną łódź i zabijają 4 piratów na wodach Zat. Gwinejskiej.

Obecność duńskiej fregaty HDMS ESBERN SNARE (F342)  na objętych aktywnością piratów wodach Zat.Gwinejskiej  zbiera żniwo.  W czasie realizowania patrolu fregaty wspieranego śmigłowcem Sea hawk w dniu 24 listopada zauważono podejrzaną motorówkę, która poruszała się z dużą prędkością i na pokładzie której znajdowało się osiem osób. W czasie rozpoznania przez śmigłowiec na pokładzie motorówki zauważono urządzenia mogące służyć do abordażu i drabiny. Gdy podejrzana łódź znajdował się bliżej fregaty dowódca okrętu wysłał w jej kierunku łodzie hybrydowe RIB z operatorami z duńskiej jednostki specjalnej Korpus Frogman- Fromandskorpset , którzy są zaokrętowani na okręcie m.in. do realizowania zadań abordażowych. Podejrzana jednostka pomimo wezwań do zatrzymania i umożliwienia wejścia grupie abordażowej nie zatrzymała się. Po oddaniu strzałów ostrzegawczych przez żołnierzy duńskich podejrzane osoby na łodzi ostrzelały ich. Komandosi w samoobronie otworzyli ogień w stronę łodzi napastników. W wyniku ostrzału czterech piratów zginęło, a jeden został ranny. Pozostałych aresztowano i przewieziono na duńską fregatę. Ostrzelana jednostka piratów zatonęła. Żaden z żołnierzy duńskich nie odniósł ran w czasie zdarzenia.

Działanie duńskiej fregaty wspomagane śmigłowcem oraz dobrze wyszkolonych i wyposażonych stacjonujących na jej pokładzie komandosów jest znaczącym zdarzeniem w walce z piractwem w Zat. Gwinejskiej.

Dotychczasowa skuteczność sił marynarki nigeryjskiej w Zat. Gwinejskiej w walce z piractwem pozostaje od wielu lat dyskusyjna. Piraci są podobnie wyposażenie do żołnierzy nigeryjskich wykorzystują takie same szybkie łodzie wyposażone w dwa silniki zaburtowe jak marynarka nigeryjska. W przypadku kontaktu ogniowego często piraci są górą. Na początku ubiegłego roku  czterech żołnierzy z marynarki wojennej Nigerii zginęło, walcząc z piratami atakującymi pogłębiarkę w pobliżu ujścia rzeki Ramos.
Jak wynika z doniesień, krótko przed północą w dniu 2.01.2020 roku doszło do ataku piratów na pogłębiarkę AMBIKA wykonującą pracę pogłębiarskie.
Po wezwaniu pomocy do akcji ratunkowej przystąpił 6 osobowy zespół sił marynarki wojennej Nigerii. Doszło do wymiany ognia pomiędzy żołnierzami i piratami w wyniku której 4 żołnierzy zostało zabitych. Żołnierze nie byli w stanie udaremnić porwania 3 członków załogi, którzy zostali uprowadzeni z burty pogłębiarki. Do incydentu doszło 9 Mm od terminalu Farcados i około 3 Mm od ujścia rzeki Ramos.

Obecność na wodach Zat. Gwinejskiej duńskiej fregaty mogącej poruszać się z prędkością 24 węzłów, wyposażonej w dwa śmigłowce i łodzie hybrydowe z zaokrętowaną grupą komandosów może mieć wpływ na zmianę taktyki piratów w tamtym rejonie i być większym sukcesem niż mający zwiększyć bezpieczeństwo realizowany przez nigeryjską marynarkę wojenną Deep Blue Project.

HDMS ESBERN SNARE jest weteranem działań antypirackich i wcześniej wykonywała zadania związane z ochroną żeglugi na wodach Zat. Adeńskiej w rejonie Rogu Afryki. Od listopada br. Przez 5 miesięcy będzie realizować zadania w ramach „Operacji Meridian na wodach Zat. Gwinejskiej.  

W 2011 roku okręt ten m.in. brał udział w nieudanej akcji ratunkowej na wodach Seszeli po uprowadzeniu przez piratów somalijskich MV Beluga Nomination, którym dowodził kpt. Piotr Budzynowski.

Ośrodek Szkoleniowy Maritime Safety & Security specjalizuje się w szkoleniach dla marynarzy z zakresu security szkoląc członków uzbrojonej ochrony statków MSO, oficerów ochrony statków SSO, oficerów ochrony armatora CSO i oficerów ochrony obiektu portowego PFSO, a także od 2008 roku szkoli marynarzy w zakresie przygotowania statków do pływania w rejonach zagrożonych atakami pirackimi oraz ze sposobów postępowania w przypadku ataku.   Maritime Safety & Security jako jedyna polska firma realizowała uzbrojoną ochronę statków w rejonie Rogu Afryki.


Facebook image
ładowanie facebooka