Kurs dla marynarzy pływających w rejonach zagrożonych piractwem
Kurs dla marynarzy pływających w rejonach zagrożonych piractwem – kurs antypiracki.
Zagrożenie atakiem pirackim dla marynarzy
Od 2008 roku można zaobserwować znaczny wzrost aktywności piratów morskich na świecie. W 2010 roku doszło do apogeum i uprowadzono 53 statki wraz z załogami, a 1181 marynarzy stało się zakładnikami. Piraci somalijscy pokazali jak łatwymi celami są statki i ich załogi, a w 2011 roku otrzymali rekordowy okup za uwolnienie przetrzymywanego wraz z załogą tankowca VLCC IRENE SL wynoszący 13,5 mln USD. Według raportu IMB z Kuala Lumpur, która specjalizuje się w monitorowaniu piractwa morskiego na świecie liczba osób porwanych w 2019 roku przez piratów w Zatoce Gwinejskiej wzrosła w Zatoce Gwinejskiej od 2016 roku o 68 %.
W 2020 roku zanotowano ponownie wzrost uprowadzeń marynarzy. W samej tylko Zatoce Gwinejskiej zostało uprowadzonych 138 członków załóg. Piraci zwiększyli dynamikę swoich działań. W krótkim okresie od 10 do 20 grudnia br. zaatakowali pięć statków i z trzech z nich MV CAP SAINT GEORGES, MV STEVIA, MV MAERSK CADIZ uprowadzono łącznie 18 osób. Atakując coraz dalej od lądu nawet powyżej 200 mil morskich od brzegu używając coraz dłuższych drabin. 21grudnia o godz. 04 09 UTC piraci przeprowadzili kolejny atak na wodach Zatoki Gwinejskiej atakując kontenerowiec MV PORT GDYNIA z polską załogą. Do ataku w czasie którego nikogo nie udało się uprowadzić doszło w odległości 95 mil morskich od Brass.
Rok 2021 był bardzo dobrym okresem gdyż liczba napadów zbrojnych i aktów piractwa spadła i była najniższa od 27 lat. Mimo wszystko 13 grudniu 2021 roku piraci u wybrzeży Gwinei Równikowej uprowadzili 6 członków załogi wśród których był nasz rodak, który po blisko miesiacu został uwolniony.
Marynarze to najczęściej uprowadzana grupa zawodowa na świecie
W ostatnich latach doszło do dwóch uprowadzeń Polaków w rejonie Zachodniej Afryki w 2015 roku gdzie uprowadzono 5 naszych rodaków z MV SZAFIR i w 2018 roku uprowadzono kolejnych 8 polskich marynarzy z MV POMERENIA SKY. Wcześniej od 2008 do 2013 roku w rejonie Rogu Afryki piraci uprowadzili wraz ze statkami Polaków na MV PATRIOT, MV MAGELAN STAR, MV HANSA STAVANGER, MV BOW ASIR, MV ARILAH I, MV SIRIUS STAR, MV ST.JAMES PARK, MV BELUGA NOMINATION, MV CITY OF XIAMEN i MDPL CONTINENTAL ON.
Analitycy amerykańskiej firmy Constellis specjalizującej się w negocjacjach dla okupu w raporcie „Kidnap + Ransom Insight 2020” wskazują iż marynarze są najczęściej uprowadzaną grupą zawodową na świecie.
Incydenty zakładnicze organizowane przez piratów w Nigerii ulegają wydłużeniu. Jeszcze kilka lat temu długie incydenty zakładnicze trwające nawet przez kilka miesięcy były głównie domeną piratów w rejonie Rogu Afryki. Rozważając aspekt długości izolacji warto wspomnieć o niewoli sześciu marynarzy, którzy zostali porwani przez somalijskich piratów podczas ataku na pływający pod banderą duńską MV LEOPARD w styczniu 2011 r na Morzu Arabskim. Piraci, którym nie udało się uprowadzić statku, który doznał awarii silników uprowadzili załogę na ląd.
W fatalnych warunkach, niedożywieni marynarze oczekiwali na uwolnienie ponad 2 lata do kwietnia 2014 roku. Kilka razy udało im się rozmawiać z rodziną jedynie w celu nacisków na szybsze zapłacenie okupu. Jeszcze dłużej trwała tragedia załogi kontenerowca MV ALBEDO pływającego pod banderą Malezji z jego 23-osobową załogą. Statek został porwany przez somalijskich piratów 26 listopada 2010 r. Armator porzucił statek nie czując się odpowiedzialnym za los jego załogi. W niewoli zginął 1 marynarz z Indii. W lipcu 2012 r. udało się uwolnić część zakładników 7 pakistańskich członków załogi. W lipcu 2013 r. zaniedbany i niezdolny do żeglugi statek na którym przetrzymywano marynarzy na kotwicowisku zatonął podczas silnego sztormu. Przetrzymywanych marynarzy przewieziono na ląd gdzie oczekiwali na uwolnienie łącznie 1228 dni. W styczniu 2012 roku piraci somalijscy uprowadzili amerykańsko-niemieckiego dziennikarza Michaela Scotta Moore’a, podczas podróży na lotnisko Galkayo. W oczekiwaniu na uwolnienie spędził 997 dni. We wrześniu tego roku udało się uwolnić najdłużej przetrzymywanych zakładników piratów somalijskich. Do uwolnienia przetrzymywanych przez pięć i pół roku trzej irańskich rybaków z łodzi rybackiej SIRAJ, która została zaatakowana u wybrzeży Somalii w marcu 2015 roku doszło dzięki staraniom organizacji Partnerstwo Wspierania Zakładników (Hostage Support Partnership).
Wobec powyższego wysoce zasadne wydaje się specjalistyczne szkolenie marynarzy w zakresie właściwego postępowania w przypadku uprowadzenia dla okupu i izolacji minimalizującego ewentualne straty. Spotkania z uprowadzonymi marynarzami, a w szczególności z przetrzymywanymi w 2018 roku w Nigerii przez 51 dni członkami załogi MV POMERENIA SKY pokazują jak ważne jest przygotowanie do długotrwałej izolacji w warunkach Delty Nigru. Wnioski i analiza wskazują iż samo przygotowanie do ataku i wydzielenie Cytadeli oraz przygotowanie procedur na statku to stanowczo za mało. Gdy procedury nie sprawdzą się tak jak miało to miejsce na tej jednostce czy innych na których dochodziło do uprowadzeń członków załogi marynarze są nie tylko zdani na siebie ale też brakuje im wiedzy na temat tego co ich czeka i jak postępować by minimalizować zagrożenie dla życia w czasie bycia zakładnikiem.
Zagrożenie atakiem pirackim dla polskich marynarzy
Choć w 2021 roku liczba ataków pirackich na świecie była najniższa w ciągu ostatnich 27 lat zagrożenie to istnieje, dotyczyło wielu Polaków i zapewne wielu jeszcze dotknie.
więcej o atakach pirackich z udziałem Polaków przeczytasz: https://maritime-security.eu/artykuly/raport-specjalny-uprowadzenia-polskich-marynarzy-dla-okupu-kiedy-zostanie-uwolniony-uprowadzony-w-zatoce-gwinejskiej-polski-marynarz/
W 2021 roku w czasie 10 przypadków porwań w Zatoce Gwinejskiej, które doprowadziły do uprowadzenia 71 marynarzy zginął jeden człowiek i czterech innych zostało rannych.
Co było wynikiem niewłaściwego zachowania członków załogi w czasie ataku i braku odpowiedniego przeszkolenia załogi.
Stosowane na statkach procedury dotyczące postepowania w czasie ataku pirackiego kończą się na zamknięciu się w Cytadeli, a nikt nie jest przygotowany do tego jak należy zachować się w czasie sforsowania Cytadeli czy w czasie samego uprowadzenia. Nie mówiąc już o tym aby członkowie załóg narażonych na ataki pirackie wiedzieli co stanie się dalej po ich pojmaniu przez piratów na pokładzie.
Temu służy powyższe szkolenie żeby marynarze zdobyli wiedze jak dalej potoczą się ich losy gdyż modus operandi piratów nie uległo zmianie a ich działania są przewidywalne i powtarzalne. Wiedzieli jak postępować na każdym etapie ataku pirackiego i incydentu zakładniczego by móc zdrowo i bezpiecznie wrócić do domu.
Cel szkolenia
Celem niniejszego szkolenia jest zapoznanie członków załóg statków pływających w rejonach zagrożonych atakami pirackimi z problematyką piractwa morskiego w Zatoce Gwiniejskiej, Rogu Afryki. Przekazanie wiedzy marynarzom pływającym w HRA dotyczącej zasad postępowania w przypadku ataku, uprowadzenia i izolacji.
Korzyści dla uczestników szkolenia
Uczestnicy szkolenia podniosą swój poziom wiedzy w zakresie zagrożenia i zdobędą unikalną wiedzę na temat:
- zagrożeń atakiem pirackim w rejonie Zachodniej Afryki i Rogu Afryki;
- modus operandi piratów morskich;
- specyfiki uprowadzeń dla okupu przez piratów;
- etapów ataku pirackiego;
- przebiegu jego poszczególnych etapu: ataku, izolacji, negocjacji i uwolnienia;
- właściwych zachowań w poszczególnych etapach incydentu
Cena szkolenia
Cena szkolenia wynosi 600 zł – szkolenie prowadzone jest on line, a na jego zakończenie każdy uczestnik otrzymuje międzynarodowy certyfikat ważny 4 lata.
W sprawie kursu i ewentualnych pytań proszę o kontakt z Sebastianem Kalitowskim
tel. (91) 433 63 60, tel. kom. 602 6711 67 lub mailowo: kalitowski@maritime-security.eu